Bujnowski Rafał

Ur. 1974 w Wadowicach – zajmuje się malarstwem i grafiką. Studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej (1993–1995) oraz grafikę na ASP w Krakowie (1995–2000). Współzałożyciel i członek Słynnej Grupy Ładnie (1995–2001). Współredaktor „Słynnego pisma we wtorek”. Prowadził Galerię Otwartą w Krakowie (1998–2001). Laureat Kunstpreis Europas Zukunft (2005).

Rafał Bujnowski jest jednym z najbardziej charakterystycznych polskich artystów młodego pokolenia. Interesuje go problematyka sztuki w kontekście przestrzeni publicznej, oryginalności dzieła i komercjalizacji sztuki. Dokumentuje przemianę dzieła w reklamę lub w przedmiot użytkowy. Tworzy serie obrazów, które pozbawia znamion indywidualnych. Maluje najbanalniejsze z pozoru przedmioty. Motywami są między innymi: wzory na paznokciach, zniszczone dżinsy czy transparenty polityczne. Początkowo sprzedawał swoje prace po rzeczywistej cenie „towaru”, jaki przedstawiały. Intrygują go takie sytuacje i momenty, w których trudno odróżnić to, co jest samym obrazem, od tego, co jest jego tematem. Jego obrazy mogą być traktowane jako przykład malarstwa abstrakcyjnego lub konceptualnego.

praca w Kolekcji: z cyklu Malowanie-Odnawianie: Odnowiona Galeria Bunkier Sztuki w Krakowie, 2001, olej na płótnie, 119x180 cm