Wystawa jest prezentacją jednej instalacji, której pierwszą wersję Zofia Kulik zrealizowała w 1999 roku. Kompozycja mierzyła wówczas 804 cm długości i 242 cm wysokości i składała się z 8 000 małych, czarno-białych fotografii. Od 2002 roku Zofia Kulik kontynuowała pracę nad tą monumentalną kompozycją, która w skończonej formie tworzy płaszczyznę o wymiarach 21 m x 2,4 m i obejmuje ok. 18 000 czarno-białych fotografii.
>>
Na wystawie pokazane zostaną prace artystów o różnych postawach, które łączą co najmniej dwa wątki. Pierwszym jest pełne respektu odnoszenie się do natury, traktowanie jej jako partnera w stosunku do człowieka. Drugim wątkiem jest podejście do natury w sposób eksponujący prywatność, prowadzenie z nią indywidualnej gry bądź wypowiadanie czułych wyznań.
>>
Koordynator wystawy: Richard Martel, Bożena Gajewska
Bunkier Sztuki
Wystawa prezentuje twórczość dwudziestu współczesnych artystów mieszkających i tworzących w Québec. Wyboru uczestników dokonały cztery aktywne centra artystów z tej prowincji, w których powstaje i jest propagowana sztuka najnowsza, eksperymentalna i poszukująca, posiadające wyraźny profil i własną specyfikę.
>>
W ramach prezentowanej w BUNKRZE SZTUKI wystawy sztuki litewskiej pokazane zostaną przede wszystkim projekcje wideo. Ich tematem są aktualne problemy związane z przemianami społeczno-politycznymi na Litwie. Dotyczą one m.in. skomplikowanego procesu ustalania granic pomiędzy identyfikacją europejską a próbami zachowania tożsamości narodowej.
>>
Na wystawę złożą się projekcje wideo, których przedmiotem jest refleksja nad alternatywnymi stylami życia i systemami wierzeń. Większość artystów uczestniczących w wystawie przyjmuje w stosunku do struktur społecznych postawę radykalną, udzielając głosu zmarginalizowanym grupom.
>>
Pokaz jest przeglądem współczesnej polskiej sztuki wideo, który zbiera prace tworzone w latach 1999-2004 przez artystów z różnych ośrodków i generacji. Projekt ten jest odpowiedzią na podobne przeglądy zagranicznej sztuki wideo (z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy), które były pokazywane w Bunkrze Sztuki.
>>
Koordynator wystawy: Anna Smolak
(smolak@bunkier.art.pl)
Bunkier Sztuki
W swojej twórczość Katarzyna Górna podejmuje problemy związane z kobiecością i towarzyszącymi jej społecznymi i ikonograficznymi stereotypami. Jej fotografie są jednocześnie bardzo wysmakowane estetycznie – nie tylko dzięki odwołaniu do wielu znanych dzieł z kanonu historii sztuki – i oskarżycielskie w swoim przekazie.
>>